Czy automatyczna skrzynia biegów wpływa na zużycie paliwa?

Czy automatyczna skrzynia biegów wpływa na zużycie paliwa?

Fałszywe opinie o skrzyniach automatycznych


Od kiedy zaczęto stosować automatyczne skrzynie biegów w pojazdach budziło się wiele pytań i kontrowersji oraz stały się przedmiotem wielu dyskusji. Jedną z nich, która pozostaje aktualna do dziś, jest opinia o negatywnym wpływie skrzyni automatycznej na zwiększone zużycie paliwa. Skąd wypływa taka opinia?


Należy wspomnieć, iż skrzynie automatyczne powstały w Stanach Zjednoczonych, czyli kraju, w którym nigdy nie było problemu z tanim paliwem. Jeździ się tam dużymi i ciężkimi pojazdami, wyposażonym w silniki o dużej pojemności i ogromnej mocy. Do niedawna nikt nie przejmował się specjalnie zużyciem paliwa. Zupełnie inaczej rzecz ma się na europie, gdzie za olej napędowy płaci się dużo więcej. Możliwe, że właśnie tu leży problem. Większość kierowców europejskich bazując na amerykańskich doświadczeniach błędnie określa samochody z automatycznymi skrzyniami biegów jako paliwożerne i nieekonomiczne.

Czy skrzynia automatyczna naprawdę wpływa na większe zużycie paliwa?

Liczne testy oraz porównania przeczą temu. Skrzynie automatyczne w żaden sposób nie wpływają negatywnie na zwiększone zużycie paliwa. Tak naprawdę na mało ekonomiczne wykorzystanie pojazdu może mieć wpływ głównie nasz styl jazdy lub zaniedbania wynikające z jego niewłaściwej eksploatacji. Mamy tu na myśli na przykład nieprzestrzeganie zaleceń producenta lub małą profilaktykę polegającą na wykonywaniu czasowych przeglądów technicznych, wymianie oleju przekładniowego i dbaniu o właściwe chłodzenie poprzez montaż dodatkowych chłodnic w skrzyni biegów. Oczywiście wpływ na zużycie oleju napędowego może mieć także sam silnik, który z uwagi na swoją objętość może spalać mniej lub więcej paliwa.

Warto także wiedzieć, że nowoczesne skrzynie wyposażone są w komputer sterujący, który pozwala bardzo dokładne i ekonomiczne przełożenie biegów podczas jazdy. W wielu modelach automatyczne skrzynie biegów posiadają także ekonomiczny tryb jazdy, który pozwala na wygodną i oszczędną jazdę po mieście co przekłada się oczywiście na rachunki pod dystrybutorem na stacji paliwowej.