Nasze porady dotyczące skrzyń automatycznych i napraw pojazdów

Ciekawoski, nasze opinie i porady

Naprawa automatycznej skrzyni biegów – ile to kosztuje?

Naprawa automatycznej skrzyni biegów – ile to kosztuje?

Automatyczne skrzynie biegów są doskonałym rozwiązaniem dla każdego kierowcy – przynajmniej tak długo, jak się nie zepsują. Na jakie wydatki musisz być przygotowany w takiej sytuacji?

 Automatyczne skrzynie biegów są doskonałym rozwiązaniem dla każdego kierowcy – przynajmniej tak długo, jak się nie zepsują. Na jakie wydatki musisz być przygotowany w takiej sytuacji? Czy opłaca się mieć automatyczną skrzynię biegów?

Automatyczne skrzynie biegów przez lata były obiektem żartów i drwin ze strony wielu kierowców. Z pewnością każdy właściciel auta z automatem nie raz padł ofiarą koleżeńskiego wyśmiewania, bo przecież „to skrzynia dla bab” (nie urągając żadnym paniom), albo „to nie jest prawdziwy samochód”. Czasy się jednak zmieniają i polscy kierowcy w coraz większym stopniu przekonują się do automatów, które od lat cieszą się wielką popularnością na Zachodzie. Trzeba przyznać, iż nie jest to efektem żadnej kampanii reklamowej czy mody, a jedynie czystej funkcjonalności i szeregu zalet wynikających z korzystania z takiego elementu.
Warto też zaznaczyć, że automatyczne skrzynie biegów produkowane jeszcze kilkanaście lat temu znacznie różnią się od tych, które dziś opuszczają mury markowych fabryk. Urządzenia niewątpliwie zyskały na jakości, co z pewnością dostrzegł każdy kierowca, który miał możliwość porównania, bo prowadził automat pochodzący z lat dziewięćdziesiątych oraz ten współczesny. Automat przede wszystkim zachwyca płynnością i szybkością przełożeń. Osiągnięcie takiej sprawności w standardowej skrzyni manualnej jest w zasadzie niemożliwe. Wielu pasażerów nie potrafi poprawnie określić, w którym momencie bieg „przeskakuje” na wyższy. Jazda samochodem z automatem z pewnością pozwoli na spokojny sen malucha czy wypicie kawy bez uronienia ani kropli.
Automaty są również wyjątkowo wygodne. Wystarczy ustawić konkretne przełożenie, by cieszyć się jazdą w odpowiednim tempie. Automaty najbardziej funkcjonalne okazują się jednak w korkach. Zamiast ciągłego naprzemiennego wciskania gazu i hamulca (oraz oczywiście sprzęgła) możesz przełączyć na odpowiednią pozycję na pulpicie i z odpowiednią siłą odpuszczać lub wciskać zaledwie jeden pedał – hamulec. Po jego uniesieniu pojazd powoli będzie toczył się do przodu. Minus jest w zasadzie tylko jeden – koszty naprawy…

Od czego zależą koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów?

Tak naprawdę składa się na to wiele czynników. Na wstępie warto dodać, iż w przypadku niektórych aut, wartość automatycznej skrzyni w chwili zakupu pojazdu może stanowić nawet 1/3 jego ceny! Zaskakujące? Owszem, lecz w ten prosty sposób można sobie wyobrazić, jak skomplikowany i – bądź co bądź – drogocenny to mechanizm. Koszt naprawy automatycznej skrzyni biegów waha się najczęściej od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu. Oczywiście tak astronomiczne kwoty dotyczą modeli z najwyższej półki i z najbardziej skomplikowanymi mechanizmami. W praktyce jednak skrzynie o niedużym przebiegu rzadko ulegają awariom, a jeżeli już do tego dochodzi, to objęte są serwisem gwarancyjnym. Wielokrotnie ma miejsce sytuacja, gdy w leciwym aucie koszt naprawy skrzyni przekracza jego całkowitą wartość. Powinieneś wtedy dobrze się zastanowić, czy korzystniejszą decyzją nie byłby zakup używanego samochodu podobnej klasy.
Tak wysokie koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów mają w zasadzie trzy źródła. Po pierwsze, wciąż jest ich bardzo niewiele na rynku, w związku z czym są pewnego rodzaju towarem deficytowym. To samoczynnie prowadzi do windowania cen - gdyby było ich więcej, machinalnie wzrosłaby także konkurencja. Co więcej, z tego też powodu niewielu fachowców dobrze zna się na tego rodzaju naprawie, choć należy przyznać, że liczba specjalistów w tej dziedzinie nieustannie rośnie. Nadal jest ich jednak dosyć mało, szczególnie biorąc pod uwagę zapotrzebowanie.
Niejako z tego powodu rosną koszty samej robocizny. Co więcej, automatyczne skrzynie mają bardzo skomplikowaną budowę, w związku z czym nawet samo rozebranie jej (nie mówiąc już o naprawie) i ponowne jej złożenie może sprawić wiele trudności. Część mechaników nawet nie chce się tego podejmować, przez co usługa tego rodzaju nabiera znaczenia wysoce specjalistycznej. Biorąc pod uwagę obiektywne czynniki, w pewnym sensie można ją jako taką nawet określić.
Ostatnim czynnikiem wpływającym na wysoki koszt naprawy są części. W zasadzie to właśnie one w największym stopniu windują końcową cenę. Wynika to raczej nie z materiału ich wykonania, co z budowy oraz ograniczonej dostępności. Zwykle w przypadku awarii automatu, najczęstszą przyczyną są elektrozawory hydrauliczne. Faktem jest, że z reguły usterka spowodowana jest nie tyle eksploatacją, co zaniedbaniami ze strony kierowcy lub mechaników w postaci zbyt rzadkiej wymiany oleju. Koszt jednego elementu (bez robocizny!) to około kilkaset złotych, często trzeba wymienić ich kilka, by urządzenie znów działało prawidłowo. W przypadku konieczności zmiany bloku sterującego, koszty będą liczone w co najmniej kilku tysiącach złotych.

Właśnie z uwagi na wszystkie wymienione czynniki raczej możesz zapomnieć o samodzielnym wymontowaniu skrzyni i zawiezieniu jej do naprawy. Większość mechaników przywiązuje dużą uwagę do tej operacji i zarówno przed naprawą, jak i po niej, dokładnie skontroluje działanie skrzyni za pomocą komputera oraz manualnie w czasie jazdy.